Te tudsz repülni?

Ki ne álmodozott volna gyerekként a repülésről? Biztosan mindenkiben felmerült legalább egyszer, hogy milyen jó is lenne repülni. Esetleg tapasztaltak olyan álmokat is, amikben ez valóra vált.

Repülős álmokból egyébként nem csak jó fajta van. Vannak olyanok is, amikor a repülés rossz, túl magasra visz, esetleg zuhanással végződik. Nekem azonban a legtöbb ilyen álmom szép volt: gyönyörű tájak felett repültem, élveztem, ahogy elsuhannak mellettem a felhők és a madarak, alattam pedig a mezők, erdők, tavak, folyók, városok. Volt, hogy szárnyam nőtt és azzal repültem, de olyan is akadt, amikor egyszerűen csak tudtam repülni és kész. Mindig nagyon sajnáltam, hogy fel kell ébrednem. Gyerekként sokáig hiszünk a csodákban, és én is így voltam vele. Az összes születésnapomon, és minden egyéb adandó alkalommal azt kívántam, hogy megtanulhassak repülni. De természetesen nem bíztam mindent a csodára. Elképesztő erővel küzdöttem azért, hogy saját erőmből valósítsam meg az álmomat. A kertben és az erdőben talált ágakból és mindenféle kacatokból különféle szárnyakat próbáltam építeni magamnak. Megint máskor nem szárny, hanem repülőgép készítésével foglalkoztam. Egy egész halomnyi különböző típusú modell gyűlt össze a kertünkben. Apukám egy idő után garázst is épített nekik. Természetesen a technika eszközeire sem akartam teljes mértékben rábízni magam, ezért minden nap edzettem is. Ez abból állt, hogy egyre magasabb építményekről ugrottam le, közben minden erőmmel arra koncentrálva, hogy repüljek. A héliumos lufik voltak a kedvenceim, és ha valakitől kaptam egyet, azt próbálgattam, hogy mit bír felemelni. Néha előfordult, hogy egy-egy könnyebb játékomat felemelte, és ilyenkor nagyon boldog voltam. Állandóan azzal fárasztottam a környezetemben lévő embereket, hogy mindenkitől megkérdeztem: te tudsz repülni? Nagy meglepetés ért, amikor egy családi összejövetelen az egyik nagybátyám igennel válaszolt a kérdésemre. Így szereztem tudomást a siklóernyőzésről, ami azóta is a legnagyobb szenvedélyem.

Az én gyerekeim még kicsik ahhoz, hogy kipróbálják, viszont héliumos lufit nekik is gyakran szoktunk venni. Egyszer elhatároztam, hogy veszek egy egész hélium palackot, hogy sok lufit tudjunk felfújni egyszerre. Beírtam a Gooogle-ba: gázpalack ára. Ennek köszönhetően találtam rá pedig a gazpalackfutar.com weboldalára. És így tudtam meg, hogy egy gázpalack ára tulajdonképpen nem is olyan magas… Ezen honlap nyitóoldalán rögtön láttam, hogy foglalkoznak házhozszállítással is. Ennek nagyon meg is örültem, mert sokkal jobban szeretek rendelni, mint sorban állni és aztán a szállítással is bajlódni, na meg aggódni, hogy sikerül-e felemelni meg levenni a palackot a kocsiról…

Úgy olvastam, hogy a gazpalackfutar.com ráadásul bármilyen volumenű rendelést kiszállít, és Budapesten és annak 20 km-es vonzáskörzetében dolgoznak. Lejjebb görgetve azt is meg lehet nézni, hogy pontosan melyek ezek a települések: Budapest, Gödöllő, Vác, Dunakeszi, Rád, Penc, Csővár, Acsa, Csór, Vácduka, Váchartyán, Vácrátót, Őrbottyán, Erdőkertes, Veresegyház, Szada, Sződ, Sződliget, Göd, Alsógöd, Felsőgöd, Fót, Mogyoród, Kerepes, Csömör, Kistarcsa, Nagytarcsa, Pécel, Vecsés, Gyál, Érd, Budaörs, Biatorbágy, Dunaharaszti, Üröm, Solymár, Pomáz, Szentendre, Pilisvörösvár. A házhoz való szállítást akár 24 órán belül is meg tudják oldani. Mindehhez elég csak felhívnunk a lapon jól látható helyen elhelyezett telefonszámot vagy kitöltenünk a visszahívást kérő online adatlapot is. Mindig örömmel látom, ha egy weboldalhoz tartozik azonnali online kapcsolatfelvételi lehetőség. Szerintem ez nagyban leegyszerűsíti sokak számára a folyamatot.

A weboldalról azt is megtudtam, hogy sokféle gázpalack szállítását megoldják. Elérhető pb gázpalack, oxigénpalack, héliumpalack is náluk, na meg Co2 palack, argon palack, nitrogén palack, acetilén palack, corgon palack. Mindegyikhez részletes leírás tartozik. Ebből megtudhatjuk, hogy melyik mire is használható. Az én számomra is hasznos volt ez, mert több olyan gázt is láttam itt, amelyről nem tudtam hogy mire való. A Co2 vagyis a szén-dioxid felhasználása (erről sokan tudunk) általában élelmiszer ipari és mélyhűtési célokra történik. Az argon pedig védőgáz. A legfontosabb előnyös tulajdonsága az, hogy szinte egyáltalán nem lép reakcióba más elemekkel. Számos különböző felhasználási formája elképzelhető.

A nitrogént szintén sok területen alkalmazzák. Ez a gáz segíthet az előre csomagolt ételek minőségének megőrzésében, tűzveszélyes anyagok esetében biztonsági funkciója lehet, és elektronikus alkatrészek gyártásakor szintén használják. A nitrogén egy stabil gáz, ami nem mérgező és nem éghető. Az acetilénre hegesztés, vágás, világítás, lángtisztítás közben lehet szükség. A corgont is hegesztés során alkalmazzák, védőgázként.

Ezek mellett természetesen elérhető oxigén palack, melyre az orvostudománytól kezdve az acélgyártásig bárhol szükség lehet. Hélium palack (erről már írtam), melyet a lufik felfújásán kívül még számos célra lehet használni, kórházakban és atomreaktorokban is elengedhetetlen lehet, példának okáért. Végül, de nem utolsósorban pb gázpalack is van, melyet sok háztartásban megtalálunk. A sütés, főzés mellett persze másra is lehet alkalmazni. A pb gázzal ajánlott vigyázni, és erre a gazpalackfutar.com oldalán is felhívják a figyelmet. Pincében vagy alagsorban tilos használni, mert nehezebb a levegőnél. Alapvetően színtelen és szagtalan gáz, de az előállítás során szagosítják, hogy a szivárgását minél gyorsabban észre vegyük.

Szerencsére tényleg, kivétel nélkül mindent könnyen megtaláltam az oldalon, és a különböző gázokról valamint a felhasználási területükről olvasni érdekes volt. És ha már így belelkesedtem az olvasástól, kellemes meglepetésként ért, hogy blogot is találtam a weboldalon. Kevés olyan webshopot ismerek, amelyhez blog tartozik. Pedig szerintem nagyon hasznos, mert ennek segítségével az emberek sokkal többet tudhatnak meg az adott témával kapcsolatban. Tévhitek eloszlatásában szintén jó lehet. Én úgy tapasztaltam, hogy sokan nem merik feltenni a mélyebb kérdéseiket, vagy kellemetlennek érzik, hogy nincsenek tisztában valamivel. És aki még sosem rendelt vagy sosem használt gázpalackot, könnyebben megbarátkozhat a témával, ha blog cikkeken keresztül tájékozódhat. Csak hogy néhány példát említsek, található itt „6 tudnivaló a gázpalackok biztonságáról”, „Minden, amit tudnod kell a gázpalack házhozszállításról”, vagy „Bérleti díjas gázpalackok – minden, amit tudnod kell az átállásról (és arról, hogyan NEM kell bérleti díjat fizetned)” című írás.

Ha a „Termékek” feliratra kattintunk, az eddig felsoroltak mellett láthatjuk, hogy grill gázpalack is elérhető még. Itt felhívják a figyelmünket arra, hogy mindig ugyanakkora palackot vásároljunk, mint amekkora a sajátunk is. A gazpalackfutar.com-on kapható grill gázpalack 5 kg méretű. Töltésüket a Flaga és a Mol végzi. További részleteket, adatokat, árakat szintén megtekinthetünk ezen a felületen. Nagyon jó, hogy grillezéshez használatos palack is kapható. Milyen kellemetlen tud lenni, amikor áthívjuk a barátainkat egy esti grillezésre, és nem sokkal előtte vesszük észre, hogy kifogyott a gázpalackunk. A gyors szállítással talán még tud segíteni rajtunk a gazpalackfutar.com. Sajnos velünk is történt már hasonló, igaz, hogy az nem Budapest környékén, hanem a Balatonnál.

A „Kapcsolat” című oldalon el van helyezve az összes potenciálisan szükséges elérhetőség. Két telefonszámot és négy különböző email címet láthatunk itt. Ezek mellett a pontos címüket is megnézhetjük, ami Vácon, a Gödöllői úton helyezkedik el.

gázpalack ára